Canisterapie
Canisterapie (pojmenování vzniklo v ČR) je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny (canis = latinsky pes).
Canisterapie má vliv na psychologickou a sociálně-integrační stránku člověka. Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v domovech důchodců nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat, a tak se lépe srovnají se ztrátou rodičů.
V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené pes tvoří součást rehabilitace, protože napomáhá procvičování některých částí těla. Velmi významnou a úspěšnou metodou je polohování.
Uplatňuje se také jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací v případě, že jiné metody nejsou účinné nebo použitelné. Canisterapie zná tyto formy: aktivace, terapie, edukace a krizová intervence.
Metoda a její účinky
Canisterapie má vliv na psychologickou a sociálně-integrační stránku člověka. Vliv je tedy zásadně dvojí – psychosociální a fyziorehabilitační.
Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se cítí opuštěně. Canisterapeut může psem aktivovat myšlení, paměť, komunikaci, učení se (mluvenou řeč, neverbální projevy atd.) ale i motoriku (chůzi, pohyb paží, rukou a prstů atd.).
Formou terapie – po stanovení si cíle s klientem – lze úzce spolupracovat s logopedem, fyzioterapeutem, pedagogem, psychologem, ergoterapeutem, gerontologem, psychoterapeutem, zdravotním personálem atd.
Canisterapii lze úspěšně zařadit do okruhu sociální rehabilitace. Vykonavatel této činnosti však musí mít kompetence v oblasti kynologie a etologie psa i sociálních dovedností (komunikace s lidmi, empatie, zvládání krizových situací, náhled do psychologie člověka, znalost diagnóz zejména cílové skupiny, kterou psem ovlivňuje apod.)
Canisterapie na Cihelně
Dva z našich členů, Věra Elsinger a Josef Cafourek, odborně vyškolení v oblasti canisterapie, ve volném čase pravidelně navštevují Domov pro seniory AZASS v Poličce a Speciální základní školu a střední školu Svitavy.
Se svými svěřenci Terezkou a Nikem se zde věnují klientům těchto zařízení a vnášejí do jejich života vítanou změnu a radost.
Canisterapeutické zkoušky
Dne 20.6.2022 úspěšně složili canisterapeutické zkoušky tři pejsci z naší ZKO a to Hanýsek, Zito a Karel. Zahájili tak canisterapeutickou činnost v Senior centru Svitavy a ve Speciální základní škole a střední škole ve Svitavách....
číst víceNaši členové a canisterapie
Dva z našich členů, odborně vyškolení v oblasti canisterapie, ve volném čase pravidelně navštěvují Domov pro seniory AZASS v Poličce a Speciální základní školu a střední školu ve Svitavách. Se svými svěřenci Terezkou a Nikem se zde věnují klientům těchto zařízení a...
číst více