Před první návštěvou kynologického cvičiště je nutné, aby byl pejsek řádně očkován. Štěně by mělo mít již ukončenou základní vakcinaci včetně vakcinace vztekliny (tj. parvoviroza, infekční hepatitida, leptrospiroza, psinka a vzteklina). Dospělý pes musí mít platné očkování.

Pejsek musí být zdravý, nemocným a zraněným psům není vstup na cvičební plochu povolen.

Pokud chceme, aby hodina cvičení proběhla co nejefektivněji, je dobré, aby nebyl pes unavený (např. předchozí dvouhodinovou procházkou…) dále je potřeba si uvědomit, že štěně je schopné nás vnímat daleko kratší dobu než dospělý pes. Malé štěně se rychle unaví a jde do útlumu, pak již nemá většího smyslu ho cokoliv nového učit, protože stejně nevnímá 🙂 Přesto je dobré alespoň poslouchat rady instruktorů, kteří poradí jak na to a Vy si to vyzkoušíte doma, až si pejsek odpočine.

Je důležité si uvědomit, že pro to, abychom měli doma spolehlivého bezproblémového psa, je důležitý pravidelný trénink. To znamená pravidelné procvičování všech nových cviků, například vždy chvilku během každodenní procházky. Instruktor na cvičišti Vám ukáže jak na to a upozorní na případné chyby.

Pejska před výcvikem nekrmte.

Základními povely, hlavně přivoláním, je potřeba začít učit již od malička. Hned jak si přinesete štěňátko domů, je důležité naučit ho slyšet na jméno a přijít na zavolání. Čím dřív začnete, tím méně budete mít s pejskem problémů v dospělosti. Základní rady by Vám měl poskytnout chovatel, pokud si přesto nebudete vědět rady, poskytneme Vám i informace o socializaci a výchově malého štěněte.

Co vzít s sebou…

  • PAMLSKY, HRAČKU. Protože při výcviku pracujeme především pozitivní motivací, je třeba vzít sebou spoustu pamlsků, které má pejsek rád a taky které běžně nedostává. Pamlsky musí být měkké a malé, aby je Váš pejsek rychle slupnul a nerozptyloval se při cvičení jejich žvýkáním. Další motivační pomůckou je také oblíbená hračka, míček apod. Vezměte sebou proto obojí, abyste zjistili, na co Váš pejsek nejlépe reaguje. Každý pes je jiný a co funguje jednomu, nemusí platit u druhého.
  • OBOJEK. Dále je potřeba vzít hladký obojek. U štěňátek může být látkový, později i řetízkový. Postroj se hodí při nácviku obran, ne však na poslušnost.
  • VODÍTKA. Na poslušnost je třeba vzít krátké, hladké, nejlépe nepřepínací vodítko,cca 1,5 m a také vodítko dlouhé, nejlépe 10 m. Není vhodné vodítko samonavíjecí apod.

Toto je asi nejdůležitější výbava při výcviku. Co budete potřebovat dál, časem jistě zjistíte sami. Samozřejmostí by měla být také miska (nejlépe skládací) a láhev s vodou, aby se pejsek mohl kdykoliv napít. Obzvláště v teplých dnech je dodržování pitného režimu důležité.

  • DOBROU NÁLADU. Protože výcvik není pouze o tom, aby nás náš pes dokonale poslouchal, ale také o tom, abychom si společně strávený čas užili, neměli byste nikdy cvičit nervózní nebo naštvaní. Psi jsou velmi vnímaví a naše nálady velmi dobře poznají, proto se může stát, že pokud budete naštvaní, Váš pejsek s Vámi přestane komunikovat.

I když se Vám nebude při výcviku pokaždé dařit, berte to s nadhledem. I Váš pes může mít někdy špatný den a nepůjde mu to vždy podle Vašich představ.

Myslete na to, že je dobré se snažit, ale je to pouze trénink, kdy se Vy i Váš pes učíte. A ostatní Vás soudit nebudou. Každý přece nějak začínal.